Prag'ta bir akşam üstü: Astronomik Saat Kulesi


Çek Cumhuriyeti… Orta Çağ’ın sakin bekçisi, Rönesansın büyüleyici atmosferi ve günümüzün metropol dünyası arasında bir kültür cenneti. Eğer Çek Cumhuriyeti’ne gitmeyi düşünüyorsanız, Prag'ta gezerken yolunuz birçok tarihi mekan gibi Old Town’daki Astronomik saat kulesinden de geçecektir. Ama tecrübelerime dayanarak söylemem gerekli ki bir mekânı, müzeyi, tarihi eseri ya da en basitinden bir şehri geziyorsanız hikayesini bilmek alacağınız tadı katlayacaktır. Ben kısaca Prag’ta geçirdiğim muhteşem günlerden edindiğim tecrübeyi paylaşarak size unutulmaz bir tatil diliyorum…


Astronomik saat İngilizce de Astronomical Clock, Çekçe’de ise Pražský orloj olarak geçmektedir. Her yolun sonunun uzandığı Old Town’nın merkezinde yer alan bu yapı hem ürkütücü hem de büyüleyici tasarımıyla izleyenleri 15. Yüzyıla götürüyor. 12 saat dilimi ve 12 burcun sembolleri ile bezeli bu eser ile ilgili Prag’ta türlü hikayeler anlatılmaktadır. Bize anlatılan hikaye ise şöyle:
Prag’ın Astronomik Saat’i yapılagelmiş en eski ve en ayrıntılı saatlerden biridir. İlk olarak 1410 yılında yüklenmiş ve daha sonra 1490 yılında Hanus Usta tarafından yeniden inşa edilmiştir. Saate hayran olan birçok insan olmasına rağmen saatin planları Hanur tarafından kimseye gösterilmemiştir. Prag şehir yöneticileri Hanus’un bu saatten daha güzelini inşa edeceğini öğrenince bunu önlemek için Hanus’un gözlerini kör etmiştir. Sonrasında Hanus öç almak için Astronomik Saate zarar vermiştir ve bu zarar hiçbir zaman tamir edilememiştir. 
Saat üç ana öğeden oluşmaktadır: Güneşin ve ayın gökyüzündeki pozisyonunu ve çeşitli astronomik detaylar gösteren astronomik kadran, ‘On iki Havarinin Yürüyüşü’, saat başı havarilerin figürlerini ve diğer hareket eden figürleri gösteren bir saat mekanizması ve ayları gösteren madalyonlu takvim kadranı. Bu performansı izlemek için büyük kalabalıklar Old Town’da toplanmaktadır. Gün boyu 09:00’dan 21:00’a kadar saat, saat başı çalışır. Ölüm figürü bir çan çalar ve 12 Havari yukarıda belirir. Bir horoz öter ve başını inançsız bir şekilde sallayan Türk, gözleri altın torbaları olan Cimri ve kendine aynada hayran olan Kibirli için zaman dolmuştur.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder