Sanat Seni Çağırıyor!Melike Babal

Sanatseverlerin özlemle beklediği mevsim olan sonbahar geldi de geçiyor bile. Kuzeyin topraklarından gelmiş benim gibi biri için yaz miskinlik ve bunalma anlamlarını ifade ederken sonbahar ve kış ise görsel sanatlardan plastik sanatlara kadar eşsiz bir doyum, tazelik ve mis kokulu bir fincan kahveyi ifade ediyor. Peki, ülkemizde sanatla ilgili tatminkâr festivaller var mı? Elbette var ama bana sorarsanız kesinlikle yetersiz. Bu işi layığıyla yapan birkaç kurumdan biri de İş Sanat. Gerek yayıncılığı gerekse organizasyonları oldukça başarılı. Bu sene 15. Yılını kutlayacak olan İş Sanatta neler var, peki?  Gözlerini kapatıp kendini başka bir dünyada hissetmek isteyenlere özel klasik müzik ve caz, estetiği bedende buluşturmayı sevenler için dünya müziğinden dans gösterileri, romantizmin temel yapı taşı yerli projelerle şiir dinletileri ve geleceğin sanatçıları ve bilim insanları çocuklarımız için çocuk etkinlikleri ile bezenmiş kocaman bir buket bizi bekliyor. Etkinlikler takvimimiz Kasım 2014- Mayıs 2014 arasında dünyanın ünlü sanatçıları ve saygın orkestraları ile renkli ve zengin programıyla İş Sanata ayarlanacak. 

İş Sanatın 15. Yaş gününe merhaba!

Dünyanın en prestijli müzik festivallerinden biri olan BBC Proms’a Türkiye’den davet edilen ilk topluluk olma ayrıcalığını yaşayan BİFO, 1 Kasım 2014 Cumartesi akşamı uluslararası başarılarıyla ülkemizi gururlandıran Alpaslan Ertüngealp’in şefliğinde ve piyanist Hüseyin Sermet’in solistliğindeki açılış konserinde sahne alacak. 
Klasik müzikten vazgeçmeyenler için ülkemizde 2011 yılında İş Sanat’ta gerçekleştirdiği performansıyla akıllara yer eden Rus keman virtüözü Vadim Repin, 14 Kasım 2014 Cuma akşamı İngiliz şef James Judd yönetiminde üst düzey performanslarıyla göz dolduran oda topluluğu Wiener Concert-Verein ile sahne alacak. 25 Kasım 2014 Salı akşamı için program yapmak isteyenler İspanya’nın ünlü oda topluluklarından Filarmónia de Cámara de Valencia eşliğinde Güney Kore asıllı yetenekli kemancı Sarah Chang’ı dinleyebilirler. Güney Avrupa esintileri bununla sınırlı kalmıyor ve 5 Aralık 2014 Cuma akşamı İtalya’nın en ünlü dönem müziği topluluklarından I Sonatori’nin günümüzün en başarılı keman sanatçılarından Giuliano Carmignola ile keyifli bir konser bizi bekliyor. 

2014 yılının klasik müzik anlamında son performansı ise yine Avrupa’dan. Hem kıtanın hem Almanya’nın en seçkin oda orkestralarından biri olan Münih Oda Orkestrası ve Alman-Japon piyanist Alice SarahOtt Alexander Liebreich ile İstanbul’da. 
İki dev Orkestra: Londra Filarmoni ve Rusya Devlet Akademi Senfoni Orkestrası bu sene İş Sanat’ta!
 Yeni kuşağın sevilen keman virtüözlerinden Ray Chen, dünyaca ünlü Alman piyanist ve orkestra şefi Christoph Eschenbach yönetimindeki Londra Filarmoni Orkestrası ile 3 Mart 2015 Salı akşamı ve 78 yıllık tarihiyle ülkesinin en köklü orkestralarından biri olan Rusya Devlet Akademi Senfoni Orkestrası şef Vladimir Jurowski batonu altında görkemli bir konsere imza atacak. Klasik müzik dünyasında fırtınalar estiren genç Özbek piyanist Behzod Abduraimov’un topluluğa eşlik edeceği konser 5 Mayıs 2015 Salı akşamı gerçekleşecek.
Bunun yanında 15. sezonun caz konserleri yumuşacık sesi ve romantik yorumuyla en gözde kadın vokaller arasında yer alan Stacey Kent ile başlıyor. İstanbullu müzikseverlerin yakından tanıdığı Kent, 18 Kasım 2014 Salı akşamı cazın el değmemiş tınılarını Brezilya motifleriyle harmanladığı yepyeni şarkılarını İş Sanat izleyicileri için seslendirecek. Sezonun caz kuşağının son konuğuysa caz trompetin efsane isimlerinden Tom Harrell. Zamanımızın en yaratıcı müzisyen ve bestecilerinden biri sayılan Harrell, 21 Nisan 2015 Salı akşamı başarılı doğaçlamaları, akıcı tınısı ve kendine has stili ile caz sevenlerle buluşacak.

Dünya Müziğinin Yıldız İsimleri İş Sanat Sahnesini Taçlandıracak
İş Sanat’ta dünya müziği serisi, Neşeli Günler filminin yeni nesil sesleri Thevon Trappsile başlayacak. İş Sanat sahnesinde İstanbullu müzikseverlerle tanışan TheVonTrapps12 Kasım 2014Çarşamba akşamı Türkiye’deki ilk özel konserini yine İş Sanat’ta verecek.
İş Sanat’ın en çok ilgi gören etkinlikleri arasında yer alan modern dans serisine post-modern dansın en cesur temsilcilerinden Trisha Brown ve American Dance Theatre’dan New York City Ballet ve Alvin Ailey Dance Theatre’a Amerika’nın en önemli topluluklarına yaptığı güçlü sahne tasarımları ve duygu yüklü koreografilerle eleştirmenlerin gözdesi olan Jessica Lang’ın toplulukları konuk oluyor.


Genç Müzisyenler Yine Milli Reasürans’ta Parlayacak
Genç müzisyenlerin yoğun talepleri sonucunda İş Sanat’ta bu sezon yedi parlayan yıldızın konseri gerçekleştirilecek. Yeni sezonun Parlayan Yıldızlar’ı Kasım ayında açıklanacak.Parlayan Yıldızlar’a Soylu Ailesinden Meriç Soylu Ödülü
Parlayan Yıldızlar serisinin en parlak yıldızına, geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da Soylu Ailesi tarafından Meriç Soylu ödülü verilecek. Genç yaşta kaybettiğimiz İş Sanat Yönetmeni Meriç Soylu’nunanısına verilen ödülün sahibi, sezon boyunca Parlayan Yıldızlar konserinde sahne alacak müzisyenler arasından seçilecek.İş Sanat’ın 15. sezon etkinlikleri ve “Klasik, Caz, Dans” broşüründe yer alan toplam 22 etkinliğin biletleri 13 Ekim’de satışa çıkıyor. İş Sanat, bu sene de geçtiğimiz sene olduğu gibi sezonun tüm klasik müzik, caz konserleri ve dans gösterilerini indirimli olarak satışa sunuyor, ayrıca izleyicilerin paketlerini kendilerinin oluşturmasına da imkân sağlıyor. 5 etkinliğe bilet alan izleyicilere %10, 10 etkinliğe bilet alan izleyicilere %15, 15 etkinliğe bilet alan izleyicilere %20 indirim yapılıyor.
Bu enfes festivalin biletleri de 13 Ekimde satışa sunuluyor, tükenmeden alın İş Sanatla sanatın zevkine varın!
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder