İçimizdeki Pin Up: Retro iç çamaşırı nasıl olmalı?

Eğer tamamen retro bir tarz yakalamak istiyorsanız, en az dışınıza giyindikleriniz kadar içinizdekiler de önemli. Eski filmlere baktığınızda kadınların vücut şekilleri ile ilgili bir kaç özellik dikkatimizi çeker: fazla sivri ve dik meme, ortadan sıkılmışçasına ince ve biçimli bir bel, yuvarlak ve şimdinin standartlarına göre oldukça geniş kalçalar. Bu görünümün nedeni dönemsel kilo standardının şimdiki gibi 0 beden değil, biraz daha balık etli ve feminen olmasının yanı sıra, kullandıkları iç çamaşırlar.

Sütyen: Dönemin iç çamaşırı tarzını belki de günümüzden en keskin hatlarla ayıran parça diyebiliriz, çünkü diğerleri artık pek yaygın değil. Şimdiki kalın, yayvan yuvarlak ve kalıp gibi sütyenlerin aksine, memenin doğal şeklini belirginleştiren ve doğal bir görünüm veren sütyenler kullanılıyordu. Kupun ortasından geçen dikiş, dik ve sivrimsi görünümü sağlayan özellik. Büyük göğüslü kadınların, özellikle orta yaşın kullandığı toparlayıcıların atası diyebiliriz, genç nesil artık rağbet göstermese de orijinal görünüm budur. Küçük göğüslü kadınlar ise kılıfımsı toparlayıcı görünümlüleri kullanmak istemeyecektir. Bunun için günümüzde de bazı küçük çamaşırcılarda satılan desteksiz-süngerli dikişli modeller var. Ölçünüze uygun bir ürün, fiziğinize vintage bir hava verecektir. Fiyatları en büyük avantajları, 10-20 TL arasında değişiyor ve renk seçenekleri genelde mevcut. Maalesef kaliteli bilinen Kom, Penti gibi markalar bu modellerin üretimini yapmıyor, gerekçe elbette talep edilmemesi. Dezavantajı ise, memeyi tamamen saran yapısı gereği dekoltelerde rahat kullanılamaması.Korse ve külot: Bu bölümde korse ve külotu beraber ele alacağım, çünkü başlığımız 2 in 1 diyebileceğimiz ürünlerin kullanımını da kapsıyor. Günümüz iç çamaşırı alışkanlıklarında zaman zaman yer alsa da, 50'li yıllarda korse her kadının elbisesinin içinde muhakkak bulunur, vücut hatlarını daha kıvrımlı ve düzgün gösterirdi. Korse seçiminiz vücut tipiniz ve ölçülerinize göre elbette değişkenlik gösterebilir, ama size uygun bir korseyi muhakkak giymelisiniz. Şu da bilinen bir gerçektir ki, giyindiklerimiz vücudumuzun şekillenmesini oldukça etkiliyor. Örneğin; düşük bel çamaşır ve pantolonlar kalça-bel ayrımını artırıp simit görünümüne neden oluyor, tanga popoda sarkma yapıyor. Retro çamaşırlara baktığımızda, kalça ve bel bölgesini bütünleştiren, şekillendiren ürünler kullanılıyor. Bazen yüksek bel ve sıkı dokulu bir külot karnınızı şekillendirirken, bazen uzun ve tek parça bir korse vücut kıvrımlarınızı ortaya çıkartıyor. Fazla kilonuz olmasa dahi, hatlarınızın kusursuzlaşması için yeni nesil rahat ürünlerden faydalanabilirsiniz. Eski tip çelikli korselerin yerine, sıkı örülmüş pamuklu, çıtçıtlı badi şeklinde veya sadece karında yer alan silikonlu korseler dahi işinizi görecektir.

Çorap ve jartiyer: Kurdeleli, fiyonklu şirin jartiyerler, pin up kızlarının neredeyse üniforması. Külotlu çorap teknolojisinin olmaması nedeniyle, jartiyer şimdiki fantazi çamaşır algısının dışında, gündelik hayatın bir parçası olarak kullanılıyordu. Bacağın arka kısmında bulunan çizgi seksapel bir işaretken, dantelli veya klasik naylon çorap, sade veya şatafatlı kopça ile çamaşıra bağlanılıyordu. Jartiyer kullanımının en büyük avantajı ise, genital bölgede nemlilik ve inorganik madde teması sağlamayacağı için hijyen, ve sağlık.Kombinezon: Şimdilerde yine çamaşırcıların fantazi bölümlerinde adı geçse de, vintage anlamda kombinezonlar gündelik giyimin önemli bir parçasıydı. Bugünkü iç elbise veya astara karşılık gelen kombinezon, elbise kumaşından vücudumuzun görünmesini engelliyor, bütün bir görüntü veriyordu. Gündüz elbise içine giyilen kombinezonlar, gece ise gecelik olarak kullanılabiliyordu. Kabarık etekli, tarlatanlı kombinezon veya jüponlar, 50'lerin vazgeçilmezi kiloş midi eteklerin daha düzgün ve kabarık durmasını sağlıyordu.

Siz de sadece dışınızın değil, içinizin de retro gözükmesini istiyorsanız çarşıları biraz dolaşabilir, hatta her annenin bir zamanlar 45 kilo olduğu göz önünde bulundurulursa, evdeki dolapları karıştırabilirsiniz :)

Umarım faydalı bir yazı olmuştur, merak ettiğiniz ayrıntıları özel mesajlarda sorabilirsiniz :)

Sevgiler,

Rozika.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder