Keçelerde yeni yıl ruhu: Peçetelik

Kırmızı, yeşil ve kemik rengi keçeler, yünler, pullar... Yeni yıl ruhunu en iyi anlatan materyal bence keçe. Hem dövülmüş yün keçenin otantik havası, hem de sentetik keçenin kolay şekil alması yılbaşı temalı objelerde büyük kolaylık sağlıyor.

Yanda görmüş olduğunuz bu sevimlilik patlaması, benim yeni yıl sofraları için tasarladığım hem spor hem de çok pratik bir peçetelik. Malum, sabaha kadar süren muhabbet ve sınırsız abur cubur demek olan yılbaşında, pasaklı pasaklı oturmamak için buna ihtiyacımız olacak :)

Nasıl yapıldığına gelecek olursak:Öncelikle peçetelerimize uygun genişlikte kalın keçeleri iki parça olarak kesiyoruz. Sonra üst kısma gelecek parçanın ortasını şekildeki gibi peçete konulup alınacak genişlikte kesiyoruz. Daha sonra parçaları battaniye dikişi dediğimiz teknikle birleştiriyoruz. Benim keçede en çok kullandığım yöntem bu, hem estetik hem de keçe birleştirmek için kullanışlı. Peçeteliğimizin orta kısmındaki kesiğin çevresini de aynı teknikle temizliyoruz. Ben yeşil nakış ipi kullandım, siz farklı yün ve etamin ipleri ile de dikebilirsiniz.

Çam ağacımı ve lolipopum kalın keçeden kestim, zevkime göre ip ve payetlerle süsledim. Süslemeleri size kalmış, özel bir püf noktam yok :)

Yeni yıl sofranızda hakim olan şey, huzur ve mutluluk olsun. Peçeteliği beğendiyseniz de, paylaşmayı unutmayın :)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder