Yılbaşı Alışverişi Önerileri - Süsleme

Yılın en keyifli, en eğlenceli kutlamalarından biri "yeni yıl" geliyor... Yılbaşı kutlamalarını evde yapmayı seven biri olarak, hazırlık aşamalarında nelere dikkat etmeliyiz, naçizane tecrübe ve fikirlerimi paylaşmak istedim. 

Ev Dekorasyonu:

Eğer yeni yılı evde geçirecekseniz şanslısınız, çünkü zevkle ilgilenebileceğiniz pek çok detay var. Öncelikle davete kimler katılacak, ve nasıl bir seyir izlenecek buna karar vermeniz lazım. Ben genelleme olarak parti-yemek daveti olarak iki farklı şekilde yardımcı olmaya çalışacağım.

Parti: Bu yılbaşında, evimde eğlenceli bir parti vereceğim diyorsanız, süsleme konusunda biraz daha özgür olduğunuz söylenebilir. Dinamik ve kalabalık bir akşam planladıysanız renklerin karışımından enerji almanızı öneririm. Öncelikle, yeni yılın vazgeçilmezi çam ağacınızın boyutuna karar verin. Tabii kesinlikle doğaya zarar vermeden, yapay bir çam ağacı edinin. Çok büyük ve maliyetli bir ağaç almamanızı öneririm, zira yılbaşı geçtikten sonra muhafaza etmekte zorlanacak ve ondan kurtulmak isteyeceksiniz, paranız çöpe gitmesin. Kadıköy çarşısında veya Mahmutpaşa'da 10-20 TL arası orta boy ağaçlardan çok rahat bulabilirsiniz.

Üstelik plastik ağaçlarda kırmızı, beyaz gibi renk alternatifleri de var, ev dekorasyonunuza rahatlıkla uydurabilirsiniz. Ağacın süslemelerine gelince, ben en çok rengarenk ışıkları seviyorum.... Yine aşırıya kaçmadan minimal düzeyde ışık, bir paket renkli top, bir paket hediye paketi şekli ve bir paket kar tanesi-yıldız tarzı süs alırsanız yeter de artar bile. Tabii ağacın tepesine güzel kocaman bir süs eklemeyi de unutmamak lazım. Ağaç süslerinizi keçeden kendiniz de yapabilir, yaratıcı ve orjinal bir görüntü sağlayabilirsiniz. Keçeyle yeni yıl için neler yapılır en kısa zamanda blogda paylaşacağım.

Çam ağacı kalabalık olur derseniz, yine ışıklı şeritlerle duvarınıza çam ağacı şekli yapabilirsiniz. Çam ağacının yanı sıra, geniş alanda kalabalık bir parti yapacaksanız minik rengarenk balonları minik kümeler yapıp evin belli yerlerinde kullanabilirsiniz. Ama evde evcil hayvan olacaksa önermem, Tituşka'nın patisinde balon patladığını hayal bile edemiyorum, bir ay deprasyondan çıkamaz herhalde miniğim :)

Kalabalık parti olacaksa, yüzde 90 açık büfe tercih edeceksinizdir. Büfenizi de çok rahat bir şekilde dekora dönüştürebilirsiniz. Yeni yıl desenlerinde ışıltılı bir masa örtüsü (Hatta kaplama kağıtlarını da kullanabilirsiniz) ile işe başlarsak, masanın üzerine atacağınız minik kar taneleri (desenler karışık değilse) ikinci bir çam ağacı etkisi gösterir. 1 Ocak'ı onca kişinin bulaşığını yıkayarak geçirmeyin derim, bunun için günün renklerine uygun plastik tabak ve kadehleri tercih edin. http://www.kullanatmarket.com/ adresinde zevkinize uygun güzel malzemeler var, tabii dokunarak almak isteyenler için Eminönü bir cennet :) Büfe dekorunuzu, kırmızı kağıt peçeteleri jüt ipi ile farklı stillerde bağlayarak farklılık katabilirsiniz.

Oturma gruplarınızı gecenin gazabından korumak için, spor bir oda takımınız var ise tek renk (kırmızı-yeşil) polar koltuk örtülerinden faydalanabilirsiniz.

Yemekli davetler: Eğer evinizde yılbaşı yemeği verecekseniz, öncelikle davetli sayınızda aşırıya kaçmamanızı, minimum düzeyde tutmanızı öneriyorum, zira eğlenmek yerine mutfak-yemek odası arasında mekik dokumak ve yeni yıla bulaşık makinesi yerleştirirken girmek zorunda kalabilirsiniz. Hem davetinizin orjinalliği, hem sizin daha rahat hazırlanmanız için geceye bir konsept belirlemenizi tavsiye ederim. Ben geçen yıl "Orta Avrupa" temalı bir hazırlık yapmış, çok rahat etmiştim. Tema, şunu mu yapsam, bunu da mı eklesem karışıklığını çözüyor. Temaya uygun yemekler, temaya uygun "minimal düzeyde" süsleme geceyi gayet rahat geçirmenizi sağlar, inanın. Bunun için bir ülkeyi, bir bölgeyi seçebileceğiniz gibi, Madam Rozika'da olduğunuzdan retro tutkunu olduğunuzu varsayarsak dönemsel bir tema üzerinden de gidebilirsiniz.

Masa örtünüzü dertsizlerden seçin, büyükanne yadigarı beyaz işleri daha soft kutlamalara ayırın :) Şimdilerde özellikle yeni evlenenlerin olmazsa olmazu runnerları ben hiç şık bulmuyorum, sofrayı karmaşıklaştırıyor. Bunun yerine herkese ayrı ayrı amerikan servis yayarak daha sade bir görünüm elde edebilirsiniz. Tabii karışık, göz yoran renk ve desenleri kullanmamak şartıyla. Mesela kırmızı bir dertsiz masa örtüsünün üzerine Koçtaş'da tanesi 5 lira gibi bir fiyata satılan köpüğümsü servislerin yeşilinden kullanmanız, masa dekorunuzu hemen hemen bitirecektir. Salataya uzanırken elinizi yakmayacak sayıda mum, ve peçete yüzüğü şeklinde peçetenize saracağınız yılbaşı çiçekleri, sofistik bir masa için yeter de artar bile... Yılbaşı sofrasında ne yenir, ne yapılabilir, ilerleyen günlerde başka bir yazıda yazacağım :)

Son olarak: Banyo

Özellikle alkole dayanıksız konuklarınız varsa, banyonuz gecenin popüler yerlerinden biri olabilir. Bunun için yeni yıl renklerinde minik havluları bambu sepette sunmanın yanı sıra, bol bol kağıt havlu bulundurmanızı tavsiye ederiz. Yine ağız çalkalama suyu ve minik plastik bardaklar, misafirleriniz için çook çok faydalı olacak :)

Şimdilik aklıma bunlar geldi, diğer yazılarda görüşmek üzere.Hiç yorum yok:

Yorum Gönder