Rozika'nın Sevgililer Günü Önerisi

14 Şubat Sevgililer Günü'ne, yani bizce "Sevgi Günü"ne saatler kaldı... Siz de işten güçten vakit bulamayıp, yorgunluktan plan yapmaya üşenen son dakikacılardansanız, Kadıköy-Koşuyolu civarına da gelebilecek gibiyseniz, eşiniz/sevgilinizle güzel bir geçirmeniz için bir kaç öneri...

Öncelikle, güne güzel bir duş ile başlayın. Cumartesi günü çalışanlar grubundansanız, hem işe hem günün planına uygun, salaş-şık bir kıyafet seçin. Saçlarınız ince telli ve çabuk bozulan cinstense maşa yapmayın, dalgalı ve neme duyarlı ise fön çektirmeyin. Aman ha, duştan çıktığınız gibi de gelmeyin. Yani kalıcı, ama özenli olun. Dağınık Fransız topuzları, doğal dalgalar veya örgüler uygundur bence. Makyajı abartmayın, mutlaka güzel bir baz kullanın ki akşama kadar yüzünüz makyajı kusmasın. İşten sonra hafif ışıltılı bir pudra, size en çok yakışan renkte allık, biraz daha iddialı bir ruj, eyeliner'a ve rimele bir rötuş, fıstık gibi oldunuz bile. Bu arada, topuklu ayakkabı giyecekseniz babetinizi de çantanıza atın. Hatta bence işe babetle gidip topukluları yanınıza alın ki akşama kadar yürüyemez hale gelmeyin :)


Kimisi hafif bir akşam yemeği, kimisi güzel bir kahvaltı. Kahvaltı tabii biz beyaz yakalılar için geçerli değil :( Ama en önemlisi unutmayın Sevgililer Günü birbirinize jestler yapmanız gereken, formaliteleşen, "ama herkes..." li bir gün değil. Sadece birbirinizi sevdiğinizi söylemek için, bir kaç saat baş başa kalıp birbirine odaklanabilmeniz için, sohbet edebilmeniz, birbirinizi anlatabilmeniz için bir bahane... Strese, yarışa değil keyifli bir güne dönüştürün....

Cafe Rea: Kadıköy'ün huzurlu, vintage, salaş-şık kafelerinden biri. Gittiğim mekanın müziklerine önem veren biri olarak jazz ağırlıklı repertuarına 10 puan veriyorum. Yemekleri genel olarak lezzetli, lezzetline göre çok çok ucuzdur (15-25 tl arası). Dünya mutfaklarından tavuklar, özellikle tavuk delisi biri olarak beni kendine çekiyor :) İsteyen için bira ve şarap servisi var, kapabilir veya rezervasyon yaptırabilirseniz içeride, şöminenin yanındaki masayı tavsiye ederim. İçeride sigara içilmiyor tiryakilerin bilgisine, ama zaten böyle özel bir günde içmeyiverin şu zıkkımı :)Cafe and Shop: Aşağı yukarı Rea'nın tarzında, vintage döşenmiş, 60'lı yıllardan gelen bir kafe, yani
tam benlik :) Piyano ve kitaplık ayrı bir hoşluk katıyor, restorasyon sonrasında daha da güzelleşti dekoru. Yemekleri ve fiyatları da aşağı yukarı Rea gibi, ama Cafe and Shop'un pasta, kek ve kurabiyeleri biraz iddialı. Ayrıca böreklerini de tavsiye ederim, hatta karışık börek tabağı masanın orta yerinde olmalı bence :) Cafe and Shop'da da alkol yok, içeride sigara içilmiyor, tam bir Yeşilaycı yani. Sırf bu sebeple bile gitmelisiniz, hepinizin sağlığını ayrı ayrı önemsiyorum...

Koşuyolu Karamela: İki yıldır iş yerimin hemen dibinde olan, ama benim yeni keşfettiğim ve bayıldığım bir yer... Alt katı ve bahçesi biraz daha bahçe havasında, ama üst katlara özellikle terasa çıktığınızda kendinizi şahane bir  Paris kafesinde buluyorsunuz. Dekor, müzik çok zevkli, çalışanları süper kibar ve efendi, servis muazzam. Trafikten uzak, sakin, şık bir mekan arayanlardansanız seçiminiz Karamela olmalı derim. Bu arada çok başarılı bir şefleri var ve dünya mutfaklarından leziz yemekler yapıyorlar. Alkol var, fiyatlar uygun. Ama bence kola için, hem o da birazcık zararlı :)
Sakar Zeybek: O kadar nutuktan sonra listeye meyhane eklemesem olmazdı :) Yine Koşuyolu'nda, Karamela'nın hemen alt sokağında, tatlı mı tatlı bir Ege meyhanesi... Balıklar, mezeler enfes. Salaş bahçesi çok sevimli, fiyatlar uygun. Biraz kafa dağıtalım diyorsanız, buyrun buraya :)

Kadıköy Agapia: Madem meyhanelere giriş yaptık, Kadıköy Agapia'dan bahsetmezsek olmaz. Sevimli, minik bir Rum meyhanesi olan Agapia'nın mezeleri ve yemekleri hakkında çok övgü var, ama bana soracak olursanız, siz önce bir sıcak şarabı için gidin. Pişman olmayacaksınız.

Mila Kafe: Dekor olarak diğer seçeneklerimizden bir tık geride
kalır. Ama sunum ve lezzet olarak gayet iyi diyebilirim. Şarapları, peynirli, ara sıcakları ile güzel bir alternatif olabilir. Üst katlar biraz daha şık, yemek yemeye daha uygun. Yemekleri lezzetli, fiyatları ortalama. Ama ben en çok salataları üzerine övgü duydum. Ben tavuk sever olduğum için pek fazla diğer seçeneklere bulaşmam biliyorsunuz :) Kafenin dez avantajları dekor ve müşteri portföyü diyebilirim. Maalesef iş çıkışı, bir arkadaşınızla birer kahve içmek için gidip, yaş ortalaması 15-18 arasında bir güruhun gürültülerine maruz kalabiliyorsunuz, neden bilmem yaş ortalaması epey düşük.

Süreyya Operası-Hoffmann'ın Masalları: Hâlâ bilet var mı bilmiyorum ama, eğer var ise ve operayı seviyorsanız bence daha iyi bir sevgililer günü planı olamaz. Hatta opera çıkışı Agapia'a birer sıcak şarap içerseniz, daha ne istenir ki :)

Çengelköy Çınaraltı: Yarın hava nasıl olacak bilmiyorum ama, yağmur yok ise bence yeterince güzeldir. Öğünlerin şahı kahvaltı, hele de denizin kenarında, daha ne istenir ki!

Tabii ki eviniz!: Benim için her zaman evimin konforu ilk sırada diyorsanız, yaratıcılığınıza güveniyorsanız, mutfak sizi bekliyor.... Elleriniz ile sevdiğiniz için hazırladığınız yemekler, güzel bir sofra, belki üzerine de bir tatlı, oh oh... Bence en güzel sevgililer günü yemeği... Trafik yok, hesap yok, dj sizsiniz, yemek üzerine film izleme alternatifi var, üstelik yemeklerin hijyen ve lezzetinden eminsiniz :)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder