“Kaliteli Dinlenmenin Yolu Hobiden Geçiyor”


Merhabalar;

Bu gün, bir tasarımcı olarak tezimi tamamen savunan bir bülten aldım. Denemediğim bir şeyi anlatmayı, basın bülteni yayınlamayı sevmem ama hazır bilimsel bir gerçeklik bulmuşken Psikiyatrist Mustafa Ulusoy'un Hobium için yaptığı hobi sahibi olmanın insan psikolojisi üzerindeki etkilerini anlatan açıklamayı siz de okuyun, ve kesinlikle bir hobi edinin isterim...


Psikiyatrist Mustafa Ulusoy, Türkiye’nin en büyük online el işi hobi platformu Hobium için, hobinin insan psikolojisi üzerindeki etkilerini açıkladı. Ulusoy, günümüzde hobi sahibi olmanın en iyi dinlenme şekli olduğunu belirterek, hobinin aile içi iletişimdeki önemini vurguladı. İnsanların en depresif hissettiği ve mutsuz olduğu zamanın, hareketsiz kalıp üretmediği anlar olduğunu belirten Ulusoy, “Evrendeki her şey sürekli bir hareket halinde… Varlığın mayası ve özü harekettir. Bu nedenle, evrenin hareketine insan da katılmak istiyor. İnsan, sürekli hareket halinde üreten bir varlık olarak yaşamak istiyor.” dedi. Hobinin bu aşamada devreye girdiğini vurgulayan Ulusoy; “Akşam saatlerine kadar çalıştıktan sonra televizyon karşısında hareketsiz kalmak, gerçekte insan ruhunu zedeleyen, bunaltı veren bir durum… Çünkü insanlar televizyon karşısında üretemiyor. Ancak hobisini sürdüren örneğin nakış işleyen bir kişi, bir şey üretiyor ve hareket halinde, zihinsel olarak bir şeyle meşgul oluyor. Bu da dikkatimizi, konsantrasyonunuzu arttırıyor ve ruhumuza doyum getiriyor” dedi.

Dinlenmenin saatlerce yatmak olmadığının altını çizen Psikiyatrist Mustafa Ulusoy; “Uzun süre hareket halinde hareketsiz ve atıl kalmak, beyni, zihni veya ruhu dinlendirmiyor. Zihin, sadece farklı aktivitelerle dinlenebiliyor. Çalışmak haricinde farklı aktivitelerle uğraşarak, örneğin nakış, boyama, örgü gibi hobilerle üreterek zihnimizi dinlendirebiliriz.” dedi.

Zamanın anne babalarının çocuklarını sadece ders odaklı hale getirdiğini belirten Ulusoy, anne babaların “çocuğum yeter ki ders çalışsın başka bir şey istemiyorum” anlayışından vazgeçmeleri gerektiğini belirtti. Ulusoy, çocukların ders çalışmak dışında başka alanlarda da bazı şeyleri üretebildiğini kendilerine göstermeleri gerektiğini, bu durumun çocuğun kişilik gelişimi açısından da çok önemli olduğunu vurguladı.

Geniş kapsamlı hobi malzemelerine ulaşmak için tık tık..

4 yorum:

 1. hobi çok önemli ama şimdiki çocukların hobisi sadece bilgisayar ve tabletler oldu...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Maalesef... Biz şanslı nesillerdik beş yaşında annem minik plastik şişleri verdi elime, oyun saati diye hamur yoğurdu hem pişirdim hem yedim... Bizim için günlük ritüel olan işler için şimdi oyun atölyeleri yapılıyor "motor beceri gelişsin" diye... Tabletleri telefonları kapasak her şey yoluna girecek halbuki :(

   Sil
 2. Merhaba blogunuzu yeni kesfettim bloguma beklerim

  YanıtlaSil
 3. çok güzel bir yazı, paylaşım için teşekkürler sevgiler

  YanıtlaSil