Haziran ayı Netflix favorisi: Dark (Azcık spoiler içerir)Yazın tatiller, etkinlikler, bayram seyran derken akşam yemekleri dışında evde oturalım da sabahtan akşama kadar dizi/film izleyelim dediğimiz günler sınırlı. Ama yine de kendimize zaman ayırmak istediğimiz zaman Netflix bizim için elimizin ilk gittiği dizi/film uygulaması oluyor. La Casa de Papel bittikten sonra (şahaneydi bu arada, ondan da bir ara konuşalım) boşluğu çok kez önerisiyle karşılaştığımız Dark ile doldurduk.

Açıkçası ben biraz daha önce severek izlediğimiz ve bitirdiğimiz, yine Netflix dizisi olan Stranger Things ile benzettim. Stranger Things dizisi tamamen 80’li yıllarda geçiyor, Dark’ın bölümlerinin bir kısmı 80’lerde. Her iki dizinin kilit noktası da birden bire ortadan kaybolan çocuklar, nükleer santrallerle olayların bağlantısı var ve konuyu çözen karakterlerden biri küçük, huzurlu kasabanın polisi. Fark olarak Stranger Things’de doğa üstü varlıklarla ve yaşamsal boyutlarla mücadele edilirken Dark’da mevzumuz ‘zaman’.

Dark’a odaklanacak olursak, Alman yapımı olan dizi şimdilik 1 sezon (10 bölüm) yayınlandı. Zamanlar arasında geçişi ve karakterlerin hayatlarının paralel olarak etkilenmesini konu alıyor. Yine çocuk karakterlerin ön planda olduğu dizi 50ler, 80ler ve 2000ler olmak üzere 33 yıl aralıklı üç farklı zamanda geçiyor. Olağanüstü denemese de filmin çekim teknikleri ve kurgusu gayet izlenebilir. 

Hikâye ilk birkaç bölümde ‘sarmıyor’ olsa da ikinci sezonu merakla bekletecek cinsten. Özellikle zaman yolculuklarına ve zaman periyodu geçişlerine meraklılar, bilim kurgu/fantastik dizi severler şans vermeli diye düşünüyorum. Umarım benim gibi size de iyi zaman geçirtir J

Sevgiler, Rozika.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder